Witaj! Szczęść Boże!

Blog ten powstał po to, byśmy wzrastali w wierze zgodnie z Katechizmem Kościoła Katolickiego: U wszystkich ochrzczonych, dzieci i dorosłych, po chrzcie wiara powinna wzrastać. (...)Przygotowanie do chrztu stawia człowieka jedynie na progu nowego życia. KKK 1254

Ciała zmartwychwstanie

KKK 1052 "Wierzymy, że dusze tych wszystkich, którzy umierają w łasce Chrystusa... są Ludem Bożym po śmierci, która zostanie całkowicie zniszczona w dniu zmartwychwstania, kiedy te dusze zostaną złączone ze swymi ciałami" (Paweł VI, Wyznanie wiary Ludu Bożego, 28).


Guglielmo Marconi – noblista i wynalazca radia

Guglielmo Marconi podczas pracy.
Guglielmo Marconi (1874-1937), włoski elektrotechnik i wynalazca. W latach 1895-1897 skonstruował radio, wynalazł antenę. Rozpoczął nawiązywanie łączności radiowej (1899 – przez kanał La Manche, 1901 – przez Ocean Atlantycki). Uhonorowany w 1909 (wraz z K.F. Braunem) Nagrodą Nobla w dziedzinie fizyki.

Ludwik Pasteur – najważniejsza postać w historii medycyny.

Ludwik Pasteur (1822-1895), francuski chemik i biolog, jest powszechnie uważany za najważniejszą postać w historii medycyny. Był jednym z pierwszych, który głosił zakaźną teorię chorób. Pasteur opracował metodę unieszkodliwiania bakterii w napojach (proces pasteryzacji). Opracował metodę szczepienia ludzi przeciwko wściekliźnie. Wynalazł sposób na zmniejszenie umieralności na wąglika. Dzięki niemu jego następcy byli w stanie opracować szczepionki na wiele innych chorób jak np. tyfus czy Heinego-Medina. Pasteur odkrył również zjawisko anaerobiozy. Dzięki odkryciom tego genialnego naukowca od drugiej połowy XIX w. długość życia ludzkiego na znacznym obszarze świata wydłużyła się prawie dwukrotnie.


Alessandro Volta – pionier badań nad elektrycznością.

Volta Alessandro Giuseppe Antonio Anastasio (1745-1827), fizyk włoski. Profesor na uniwersytetach w Como i Padwie. Pionier badań nad elektrycznością: wynalazł elektrofor (1775), kondensator (1782) i ogniwo złożone z elektrod srebrnej i cynkowej oraz wody morskiej jako elektrolitu (tzw. ogniwo Volty, 1800). Badał wpływ elektryczności na organizmy żywe. Odkrył też gaz błotny, czyli metan (1776) i oznaczył jego wartość opałową.

Arthur Schawlow – laureat nagrody Nobla.

Artur_Schawlow,_Stanford_UniversityArthur Leonard Schawlow (ur. 5 maja 1921 w Mount Vernon, zm. 28 kwietnia 1999 w Palo Alto) – amerykański fizyk, laureat Nagrody Nobla w dziedzinie fizyki.

Andre Maria Ampere – jeden z najwybitniejszych naukowców XIX wieku.

Andre Maria Ampere.
André Marie Ampère (ur. 20 stycznia 1775 w Lyonie, zm. 10 czerwca 1836 w Marsylii, pochowany na Cmentarzu Montmartre w Paryżu) − francuski fizyk i matematyk, zajmował się badaniem zjawiska elektromagnetyzmu. Od jego nazwiska jednostkę natężenia prądu elektrycznego nazwano amper.

Michel Eugene Chevreul – chemik francuski.

Michel Eugene Chevreul
Michel Eugène Chevreul (ur. 31 sierpnia 1786 w Angres, zm. 9 kwietnia 1889 w Paryżu) – francuski chemik. Od 1810 pracował w Muzeum Historii Naturalnej w Paryżu. Był członkiem Francuskiej Akademii Nauk od 1826. W 1830 uzyskał tytuł profesora.

Jak Alexis Carrel – laureat nagrody Nobla – nawrócił się w Lourdes.

Alexis Carrel – laureat nagrody Nobla w dziedzinie medycyny.
Dr Alexis Carrel, wybitny naukowiec, laureat Nagrody Nobla w dziedzinie medycyny, nie wierzył w możliwość istnienia rzeczywistości ponadnaturalnej i cudów dokonywanych przez Boga. Naukowiec ten urodził się w 1873 r. w Sainte-Foy koło Lyonu. Jego rodzice byli właścicielami fabryki włókienniczej. Gdy miał pięć lat, zmarł mu ojciec. Odtąd wychowywała go głęboko wierząca matka.

Georges-Henri Lemaitre – współtwórca teorii Big Bang

Feorges Lemaitre
Georges-Henri Lemaître (ur. 17 lipca 1894 w Charleroi, zm. 20 czerwca 1966 w Leuven) – belgijski ksiądz katolicki i astronom, jeden ze współtwórców współczesnej kosmologii relatywistycznej. Jako pierwszy zastosował w kosmologii fizykę kwantową, Rozwijał idee Alberta Einsteina. Stworzył hipotezę Wielkiego Wybuchu (nazywał ją Hipotezą Pierwotnego Atomu). Przewidział istnienie promieniowania reliktowego.

Gregor Mendel – prekursor genetyki.

o. Gregor Johann Mendel OSA, Grzegorz Mendel – zakonnik, opat zakonu Augustianów w Brnie na Morawach, prekursor genetyki. Zajmował się badaniami nad dziedziczeniem cech grochu zwyczajnego. Mendel udowodnił, że dziedziczenie cech grochu oparte jest na zestawie praw (które później zostały nazwane od jego nazwiska prawami Mendla). Znaczenie obserwacji Mendla nie zostało docenione aż do przełomu XX wieku, kiedy ponowne “odkrycie” prawideł przez niego obserwowanych zapoczątkowało powstanie nowej dziedziny nauki – genetyki.

Roger Joseph Boskovic – pionier współczesnej fizyki atomistycznej.

fot. wikipedia.pl
Roger Joseph Bošković, SJ, wł. Ruggiero Giuseppe Boscovich, (ur. 18 maja 1711, zm. 13 lutego 1787) – fizyk, astronom, matematyk, filozof, poeta i jezuita pochodzący z Raguzy (wówczas niezależne państwo, obecnie Dubrownik w Chorwacji).

John Eccles – Laureat Nagrody Nobla – o istnieniu duszy.

John Eccles – Laureat Nagrody Nobla
Jeden z największych w świecie autorytetów w zakresie badań ludzkiego mózgu, laureat Nagrody Nobla w dziedzinie fizjologii i medycyny (1963), australijski neurofizjolog John Carew Eccles (1903 – 1997), w oparciu o wyniki swoich naukowych dociekań doszedł do wniosku, że każdy człowiek ma nieśmiertelną duszę.

Odrzućcie grzech!


Bądź pozdrowiona, Córko Boga Ojca.

Bądź pozdrowiona, Córko Boga Ojca.
Bądź pozdrowiona, Matko Syna Bożego.
Bądź pozdrowiona, Oblubienico Ducha Świętego.
Bądź pozdrowiona, Przybytku Trójcy Przenajświętszej.
Chwała Ojcu i Synowi i Duchowi Świętemu,
jak była na początku, teraz, zawsze i na wieki wieków. Amen.