24. Co ma wspólnego moja wiara z Kościołem?
Nikt nie może wierzyć dla samego siebie, tak jak nikt nie może żyć dla siebie samego. Otrzymujemy wiarę od Kościoła i żyjemy nią w wspólnocie z innymi ludźmi, z którymi dzielimy się wiarą. [166-169, 181]
Wiara jest czymś najbardziej osobistym w życiu człowieka, ale nie jest sprawą prywatną. Kto chce wierzyć, musi umieć powiedzieć zarówno "Ja" jak również "My", gdyż wiara, którą nie można się dzielić i której nie można przekazać, byłaby irracjonalna. Każdy wierzący dobrowolnie zgadza się z "wierzymy" Kościoła. Od niego otrzymał wiarę. Kościół przez stulecia prowadził człowieka do wiary, zachowywał go od błędów i wskazywał mu drogę. Wierzyć to zatem podzielać wspólne przekonanie. Niesie mnie wiara innych, podobnie jak ogień mojej wiary zapala i umacnia innych.
Kościół podkreśla "Ja" i "My" wiary przez to, że podczas liturgii Mszy Świętej wszyscy razem, składając wyznanie wiary (Symbol nicejsko-konstantynopolitański), mówimy "wierzę". Warto nadmienić, że pierwotnie pierwsze zdanie mszalnego wyznania wiary zaczynało się od słów "wierzymy", zaś "wierzę" credo rozpoczynało wyznanie wiary zwane Symbolem Apostolskim.