Witaj! Szczęść Boże!

Blog ten powstał po to, byśmy wzrastali w wierze zgodnie z Katechizmem Kościoła Katolickiego: U wszystkich ochrzczonych, dzieci i dorosłych, po chrzcie wiara powinna wzrastać. (...)Przygotowanie do chrztu stawia człowieka jedynie na progu nowego życia. KKK 1254

Intencje modlitewne

Strony internetowe wspólnot zakonnych, sanktuariów maryjnych oraz stowarzyszeń życia religijnego, które przyjmą intencje osób potrzebujących wsparcia modlitewnego drogą internetową.
  1. Adoracja Najświętszego Sakramentu w diecezji Koszalińsko-Kołobrzeskiej
  2. Sanktuarium Matki Bożej Szkaplerznej i św. Rafała Kalinowskiego w Czernej 
  3. Bracia i ojcowie kapucyni  
  4. Klasztor Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej 
  5. Albertynki
  6. Karmelitanki Bose - Zakopane 
  7. Karmelitanki Bose - Warszawa 
  8. Karmelitanki Bose - Wrocław
  9. Karmelitanki - Gniezno 
  10. Karmelitanki - Kalisz 
  11. Karmelitanki - Łasin 
  12. Karmelitanki Dzieciątka Jezus - Lublin
  13. Karmelici - Klasztor Czerna 
  14. Karmelici - Poznań
  15. Zgromadzenie Sióstr Najświętszej Rodziny z Nazaretu
  16. Siostry Felicjanki
  17. Siostry Pasjonistki - Płock 
  18. Siostry Franciszkanki Rodziny Maryi - Kraków 
  19. Siostry Służki - Przysucha 
  20. Siostry Sercanki - Kraków
  21. Benedyktyni - Tyniec 
  22. Benedyktynki - Jarosław 
  23. Benedyktynki - Przemyśl
  24. Urszulanki Serca Jezusa Konającego
  25. Klaryski Kapucynki - Przasnysz 
  26. Klaryski Kapucynki - Kraków
  27. Klaryski od Wieczystej Adoracji - Bydgoszcz 
  28. Klaryski od Wieczystej Adoracji - Elbląg 
  29. Klaryski od Wieczystej Adoracji - Hajnówka 
  30. Klaryski od Wieczystej Adoracji - Ząbkowice Śląskie 
  31. Klaryski od Wieczystej Adoracji - Kazachstan Pawlodar
  32. Klerycy Metropolitarnego Wyższego Seminarium Duchownego we Wrocławiu
  33. Klerycy Wyższego Metropolitalnego Seminarium Duchownego w Warszawie 
  34. Bractwo NMP Królowej Polski - Częstochowa 
  35. Bracia Chrystusa Cierpiącego - Godów 
  36. Franciszkanie - Warszawa
  37. Franciszkanie - Radziejów 
  38. Franciszkanie - Gdańsk
  39. Benedyktynki Sakramentki - Warszawa
  40. Ojcowie Bernardyni - Kalwaria Zebrzydowska 
  41. Zgromadzenie Sióstr od Aniołów
  42. Siostry Bernardynki - Kraków 
  43. Sacre Coeur - Zgromadzenie Najświętszego Serca Jezusa
  44. Wspólnota "Ruch Czystych Serc" 
  45. Zakon Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny Wizytki - Kraków 
  46. Bracia Kapucyni - Biała Podlaska
  47. Sanktuarium Bożego Miłosierdzia - Kraków - Łagiewniki 
  48. Sanktuarium Matki Bożej w Płokach
  49. Sanktuarium Matki Bożej Bolesnej - Wielgomłyny 
  50. Małe Siostry Niepokalanego Poczęcia 
  51. Sanktuarium Jezusa Miłosiernego Pięciorańskiego - Wieruszów
  52. Sanktuarium Macierzyństwa NMP - Dziekanowice 
  53. Narodowe Sanktuarium Świętego Józefa - Kalisz
_______________________________________________________________

Co mówi Katechizm Kościoła Katolickiego na temat modlitwy oraz modlitwy wstawienniczej?

KKK 2098 Akty wiary, nadziei i miłości, które nakazuje pierwsze przykazanie, wyrażają się w modlitwie. Wzniesienie ducha do Boga jest wyrazem naszej adoracji Boga: w modlitwie uwielbienia i dziękczynienia, modlitwie wstawienniczej i modlitwie błagalnej. Modlitwa jest niezbędnym warunkiem posłuszeństwa przykazaniom Bożym. "Zawsze... (trzeba) się modlić i nie ustawać" (Łk 18,1).


KKK 2590 "Modlitwa jest wzniesieniem duszy do Boga lub prośbą skierowaną do Niego o stosowne dobra" (Św. Jan Damasceński, De fide orthodoxa, 3, 24: PG 94, 1089 D).

KKK 2591 Bóg niestrudzenie wzywa każdą osobę do tajemniczego spotkania z Nim na modlitwie. Modlitwa towarzyszy całej historii zbawienia jako wzajemne przyzywanie się Boga i człowieka.

KKK 2592 Modlitwa Abrahama i Jakuba ukazuje się jako walka wiary, pełna ufności w wierność Boga i pewna zwycięstwa obiecanego wytrwałości.

KKK 2593 Modlitwa Mojżesza odpowiada na inicjatywę Boga żywego, który pragnie zbawienia swego ludu. Jest ona figurą modlitwy wstawienniczej jedynego Pośrednika, Chrystusa Jezusa.

KKK 2594 Modlitwa Ludu Bożego rozwija się w cieniu Przybytku Boga, Arki Przymierza i Świątyni, pod przewodnictwem pasterzy, szczególnie króla Dawida i proroków.

KKK 2595 Prorocy wzywają do nawrócenia serca i szukając żarliwie – jak Eliasz – oblicza Bożego, wstawiają się za ludem.

Czym jest modlitwa?

Modlitwa jest dla mnie wzniesieniem serca, prostym spojrzeniem ku Niebu, okrzykiem wdzięczności i miłości zarówno w cierpieniu, jak i radości.
(Św. Teresa od Dzieciątka Jezus, Rękopisy autobiograficzne, C 25 r).

Mojżesz jako wzór człowieka modlącego się

KKK 2574 Gdy zaczyna się wypełniać obietnica (Pascha, Wyjście z Egiptu, nadanie Prawa i zawarcie Przymierza), modlitwa Mojżesza jest wzruszającą figurą modlitwy wstawienniczej, która dopełni się w "jedynym Pośredniku między Bogiem a ludźmi, Chrystusie Jezusie" (1 Tm 2, 5).


KKK 2575 Także tutaj Bóg przychodzi pierwszy. Wzywa Mojżesza ze środka płonącego krzewu (Por. Wj 3, 1-10). Wydarzenie to pozostanie jedną z pierwszorzędnych figur modlitwy w żydowskiej i chrześcijańskiej tradycji duchowej. Rzeczywiście, jeśli "Bóg Abrahama, Izaaka i Jakuba" powołuje swego sługę Mojżesza, to dlatego że jest Bogiem żywym, który pragnie życia ludzi. Objawia się, by ich zbawić, ale nie sam lub wbrew ich woli. Powołuje więc Mojżesza, aby go posłać, aby go włączyć w swoje współczucie, w swoje dzieło zbawienia. W tym posłaniu jest jakby Boże błaganie i po długim sporze Mojżesz dostosuje swoją wolę do woli Boga Zbawiciela. Jednak w dialogu, w którym Bóg zwierza się Mojżeszowi, uczy się on również modlitwy: próbuje się wycofać, czyni zarzuty, a przede wszystkim stawia pytania i właśnie w odpowiedzi na jego pytanie Pan powierza mu swoje niewypowiedziane Imię, które objawi się w Jego wielkich dziełach.


KKK 2576 "A Pan rozmawiał z Mojżeszem twarzą w twarz, jak się rozmawia z przyjacielem" (Wj 33, 11). Modlitwa Mojżesza jest obrazem modlitwy kontemplacyjnej, dzięki której sługa Boży pozostaje wierny swemu posłaniu. Mojżesz często i długo "rozmawia" z Panem, wstępując na górę, by Go słuchać i błagać; zstępując ku ludowi, by mu przekazać słowa jego Boga i by go prowadzić. "Uznany jest za wiernego w całym moim domu. Twarzą w twarz mówię do niego – w sposób jawny" (Lb 12, 7-8), ponieważ "Mojżesz był człowiekiem bardzo skromnym, najskromniejszym ze wszystkich ludzi, jacy żyli na ziemi" (Lb 12, 3).


KKK 2577 Z tej zażyłości z Bogiem wiernym, nieskorym do gniewu i bardzo łaskawym (Por. Wj 34, 6). Mojżesz czerpał siłę i wytrwałość w swoim wstawiennictwie. Nie modli się za siebie, ale za lud, który Bóg sobie nabył. Mojżesz wstawia się zarówno w czasie walki z Amalekitami (Por. Wj 17, 8-13). jak też aby uzyskać uzdrowienie Miriam (Por. Lb 12, 13-14). Ma to miejsce jednak przede wszystkim po odstępstwie ludu, kiedy Mojżesz "wstawia się do Boga" (Ps 106, 23), aby ocalić lud (Por. Wj 32, 1-34, 9). Powody jego modlitwy (wstawiennictwo jest także tajemniczą walką) będą inspirować odwagę wielkich ludzi modlitwy zarówno w narodzie żydowskim, jak i w Kościele. Bóg jest miłością, jest zatem sprawiedliwy i wierny; nie może przeczyć samemu sobie, musi pamiętać o swych cudownych dziełach; w grę wchodzi Jego chwała, nie może opuścić ludu, który nosi Jego Imię.