Witaj! Szczęść Boże!

Blog ten powstał po to, byśmy wzrastali w wierze zgodnie z Katechizmem Kościoła Katolickiego: U wszystkich ochrzczonych, dzieci i dorosłych, po chrzcie wiara powinna wzrastać. (...)Przygotowanie do chrztu stawia człowieka jedynie na progu nowego życia. KKK 1254

Michel Eugene Chevreul – chemik francuski.

Michel Eugene Chevreul
Michel Eugène Chevreul (ur. 31 sierpnia 1786 w Angres, zm. 9 kwietnia 1889 w Paryżu) – francuski chemik. Od 1810 pracował w Muzeum Historii Naturalnej w Paryżu. Był członkiem Francuskiej Akademii Nauk od 1826. W 1830 uzyskał tytuł profesora.Stworzył prace dotyczące tłuszczów i barwników. Jego system barw, który stworzył w 1861 roku uzyskał ogromne znaczenie. Wyjaśnił budowę tłuszczów i zasadę procesu zmydlania. Przeprowadził doświadczenia, otrzymując kwas stearynowy i oleinowy. Jego zasługą jest także wyodrębnienie cholesterolu z kamieni żółciowych. Pod koniec życia zajmował się historią chemii i alchemii. Pracował naukowo jeszcze w wieku 102 lat. Jego nazwisko pojawiło się na liście 72 nazwisk na wieży Eiffla.

* * *

Sławny chemik Chevreul podczas podróży wstąpił raz do kościoła i odmawiał różaniec. Proboszcz, przechodząc, zdziwił się i pozdrowił uczonego. Ten skoro tylko skończył modlitwę, rzekł do kapłana:

– Dziwi to księdza, że ja tu w odległym kościółku odmawiam różaniec. Otóż spóźniłem się a musząc czekać aż na następny pociąg, używam czasu, jak najlepiej umiem.

– Pięknie by to było – odrzekł pro­boszcz – gdyby i nasi uczeni tak robili.

– Mój księże, odrzekł uczony, nasi mężowie wiedzy są nieźli ludzie, biegli w swoim zawodzie, ale cóż robić, kiedy w rzeczach wiary są prawie zupełnie ciemni!

http://www.ultramontes.pl/rosarium_ii_17.htm